Edukacja  - przekaż nam jeden  procent (1%) podatku w swoim rozliczeniu PIT

Edukacja

Jest godzina 4 po południu, 10-letnia Grace wróciła ze szkoły w Biharamulo, oddalonej od wioski o 4 kilometry. Grace codziennie pokonuje tę trasę na piechotę. Po powrocie do domu musi jeszcze przynieść wodę ze studniu z drugiego końca wsi, pomóc w opiece nad młodszym rodzeństwem, a wreszcie wraz z matką rozpocząć przygotowania do kolacji. Pani w szkole zadała dzieciom zadanie na następny dzień, ale Grace nie ma już siły, by zajrzeć do książek. Poza tym dzień w Tanzanii kończy się o 19, a przecież jej rodziców nie stać na codzienne zapalanie lamp oliwnych. Grace wstaje następnego dnia o świcie i udaje się na swoją zwykłą wędrówkę do szkoły.

Regina chce zostać lekarzem, Pili nauczycielką, a Charity prezydentem. Niestety statystyki są okrutne - w Tanzanii jedynie co dwudzieste dziecko z okolic wiejskich ma szansę uczęszczać do szkoły średniej.

  Grace jest jednym z 70 uczniów w klasie. Klasa jest mała, gliniana, z czterema dziurami zamiast okien. Na dodatek bez przerwy panują za nimi ruch i hałas, łatwo odwracający uwagę dziesięciolatków od zadań, które pani próbuje im właśnie wytłumaczyć na tablicy.

   Tak wygląda zwykły dzień nauki afrykańskich dzieci mieszkającyh na wsi. Ma to swoje odbicie w oficjalnych statystykach - w Tanzanii jedynie co dwudzieste z nich ma szansę kontynuować w szkole średniej.

Taki widok nikogo w Afryce nie dziwi. Dzieci mają obowiązek pomagać w pracach domowych, to niekiedy jedyny sposób na załatanie nadwyrężonego budżetu. W jaki sposób wytłumaczyć rodzicom tego chłopca, że droga na pastwisko to najlepsze miejsce na odrabianie zadań domowych? Rozwiązaniem są świetlice wiejskie, gdzie dzieci w spokoju mogłyby skupiać się na nauce.

 

   Wierzymy, że możemy zmienić statystyki. W budowaym przez nas Centrym Edukacji w Kiabakari jest miejsce na świetlice, gdzie każde dziecko znajdzie dla siebie spokojne miejsce do nauki oraz cierpliwego opiekuna, który raz jeszcze wytłumaczy lekcje i pomoże w zadanich domowych.

Szkoły nie mają środków na zakup pomocy naukowych dla dzieci, muszą wykazać się pomysłowością. Na zdjęciu rysunek anatomiczny szkieletu kostnego wykonany na ścianie zewnętrznej jednej z klas ręką miejscowego nauczyciela biologii.

 Centrum Edukacji to, jednak przede wszystkim szkoła dla dorosłych. Głownie kobiet, które tak jak Grace musi przejść przez dzieciństwo pomagając innym, a same potrzebując pomocy zostały opuszczone - przez mężów, ojców, braci. Chcemy nauczyć je samodzielności oraz praktycznych umiejętności, które pomogą znaleźć pracę bądź rozpocząć własny biznes.

Z braku miejsc i odpowiedniej liczby wykwalifikowanych nauczycieli klasy liczą średnio po 50 uczniów, ale zdarzają się i takie, w których uczy się na raz 120 dziecie.

   Centrum Edukacji to również przedszkole dla najmłodszych, w którym dzieci zdobywają wiedzę poprzez zabawę w czasie, gdy ich mamy zarabiają, a starsze rodzeństwo - odbrabia lekcje.

 

Wierzymy, że to możliwe!

do góry
Przekaż 1% podatku dla dzieci w Afryce Wschodniej - e-pity 2014
-"ORGANIZACJA

Fundacja Kiabakari

ul. Wysłouchów 40/57, 30-611 Kraków
fax (12) 294 28 70
NIP: 6751411764
REGON: 120880519

email: fundacja@kiabakari.org

Nasza Fundacja jest ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO
KRS 0000325046
mapa strony

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu